آیا کربوهیدرات ها شما را چاق میکنند؟

18 فروردين 1398
آیا کربوهیدرات ها شما را چاق میکنند؟

آیا این نظریه که کربوهیدرات ها باعث چاقی میشوند صحیح است یا غلط؟

با بازی جواب همراه باشید تا کامل این مسئله را برای شما شرح دهیم.

ما انسان ها برای تامین انرژی بدن سه منبع اصلی داریم. چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها. گاهی شنیده اید که گروهی میگویند کربوهیدرات ها عامل چاقی هستند و گروهی دیگر میگویند که خوب است و برای بدن لازم است.

جالب اینجاست که هردو گروه درست میگویند! کربوهیدرات ها میتوانند هم چاق کننده و هم لاغر کننده باشند. چون ما هم کربوهیدرات های خوب و بد داریم. خوب ها باعث لاغری و بد ها باعث چاقی شما میشود.

از نگاه ساختار مولکولی بعضی از آنها پیچیده و بعضی ساده هستند.برعکس هرچیزی که میگوییم ساختار ساده آن بهتر است در کربوهیدرات ها فرق میکند و هرچه ساختار پیچیده تری داشته باشد بهتر است و جزو دسته ی کربوهیدرات های خوب قرار میگیرد.

زمانی که شما کربوهیدرات میخورید اگر دارای ساختمان مولکولی ساده ای باشد سریع هضم و جذب بدنتان میشود و به سرعت قند خون بدن را بالا میبرد و چون انرژی زیادش همان موقع مصرف نمیشود به صورت چربی در بدن ذخیره میشود. اما کربوهیدرات های پیچیده هضم کردنش بسیار طولانی تر است و برای هضم کردنش زمان و کالری زیادی مصرف میشود و زمانی که تبدیل به قند شود کم کم وارد خون میشود و به عنوان سوخت سلول ها استفاده میشود و تمام ان به صورت چربی ذخیره نمیشود.

برای مثال شکر یکی از کربوهیدرات های ساده به حساب میاید و زمانی که بخوریم سریع جذب بدن میشود و قند خون را به سرعت بالا میبرد. اما سیب زمینی یکی از کربوهیدرات های پیچیده است ، و زمان زیادی برای هضم آن میبرد و تبدیل به قند شود.

کربوهیدرات های ساده به طور کلی باعث بیماری های قلبی و دیابت و ... میشوند.

پس چرا مصرفشان میکنیم؟!

تنها دلیلش این است که خوشمزه است و سریع قندش جذب بدن میشود و باعث میشود مغز هورمونی به نام دوپامین ترشح کند.

مثل خوردن بستنی، شکلات ، نوشابه، شیرینی ، آبمیوه های طبیعی یا مصنوعی و مرباهاو...

کربوهیدرات های ساده ولی خوب کدام اند؟

شیر و انواع میوه ها

بااینکه کربوهیدرات های ساده هستند اما آروم تر جذب بدن میشود.

کربوهیدرات های ساده ی مضر معمولا در کارخانه تولید شده و ساخته دست انسان یا به گونه ای انسان در آن دخالت دارد اما کربوهیدرات های ساده و خوب به طور طبیعی وجود دارد.

کربوهیدرات های پیچیده

هرچه کربوهیدرات ها پیچیده باشند بهتر است اما در اینجا هم استثنا وجود دارد و باز اگر ساخته دست انسان باشد و انسان در روند آن دخالت کند خرابش میکند.

برنج و گندم و کلا غلات جزو کربوهیدرات های پیچیده هستند اما با تصفیه و ساخت آن مثل وقتی که برنج قهوه ای تبدیل به برنج سفید میشود و یا اینکه سبوس غلات گرفته میشود و تبدیل به آرد سفید شده و ازش نان و ماکارانی تولید میشود، دیگر خاصیت خوبش را ندارد.

کربوهیدرات های پیچیده : لوبیا و حبوبات ، نان و ماکارانی که با آرد کامل درست شده باشد، سیب زمینی، سبزیجات و کدو، آجیل ها، برنج قهوه ای و...

هضم این دسته از کربوهیدرات ها طولانی است و پس اول اینکه مدت زمان بیشتری را احساس سیری میکنید و از پرخوری جلوگیری میکند و دوم اینکه زمانی که تر هضم میشود قندش آرام آرام وارد خون میشود و بنابراین راحت مورد مصرف بدن قرار میگیرد و چیزی برای ذخیره به حالت چربی باقی نمیماند.

آیا سیب زمینی غذاب مناسبی است یا باعث چاقی میشود؟

مسئله این است که چجوری مورد مصرف قرار میگیرد.

مثلا سیب زمینی سرخ شده صدرصد باعث چاقی میشود. اماشما یک سیب زمینی پخته شده در فر یا آبپز شده را چگونه میخورید؟ معمولا برای خوش طعم شدن از مایونز یا انواع سس یا کره استفاده میکنید که این خود باعث چاقی میشود و یا با نان مصرف میکنید.

پس مشکل از سیب زمینی نیست، آن چیزی است که همراه با آن میخورید.سیب زمینی به تنهایی دارای فیبر زیادی است و جزو کربوهیدرات های خوب به حساب میاید و اصلا چربی ندارد . یک سیب زمینی پخته میتواند مدت زمان طولانی شما را سیر نگهدارد و یک غذای مناسب برای لاغری محصوب میشود.

تنها چیزی که مجاز هستید همراه سیب زمینی بخورید فقط سبزیجات و یا سالاد است.

سیب زمینی برای افراد ورزشکار یک غذای عالی و انرژی زا است.

جمع بندی مطالب:

کربوهیدرات ها یکی از منابع اصلی تامین انرژی بدن هستند و مصرفشان برای بدن الزامی است.

کربوهیدرات های دو دسته ی خوب و بد دارند. کربوهیدرات های بد آن دسته از کربوهیدرات هایی هستند که ساختار مولکی ساده دارند که سریع در بدن هضم و جذب میشوند و سریع قند خون را بالا میبرند و باعث چاقی میشوند مثل قند و شکر و هر انچه در ان شکر استفاده میشود. این نوع کربوهیدرات ها اعتیاد اور هستند.

کربوهیدرات های ساده و مفید نیز داریم مثل میوه ها که برای بدن مفید است و باعث لاغری نیز میشود.

بهترین کربوهیدرات ها کربوهیدرات های پیچیده ای هستند که دیر هضم میوشوند و دارای فیبر فراوان هستند مثل سبزیجات و آجیل ها و حبوبات.

برنج و ماکارانی و نان چون از آرد تصفه شده و آرد سفید تولید میشوند نیز باعث چاقی میشود.

سیب زمینی یک کربوهیدرات عالی محسوب میشود و مدت زمان زیادی شمارا سیر میکند به شرط اینکه با چیز های اضافه دیگری مصرف نشود. زیاده روی در مصرف هرچیزی باعث چاقی میشود.

موفق باشید.