برنج یا نان کدام بیشتر چاق کننده است

5 فروردين 1398
برنج یا نان کدام بیشتر چاق کننده است

زمانی که صحبت از رژیم های غذایی میشود معمولا اولین چیزی که همه ی ما به سراغ آن میرویم این است که مصرف برنج را کم یا قطع میکنیم و بجای آن نان مصرف میکنیم.

اما در واقع کدام یکی از آن ها کمتر باعث چاقی میشود؟

بیایید این موضوع را یکبار برای همیشه روشن کنیم.

اول ببینیم نان و برنج هرکدام از چه چیزی ساخته شده است و زمانی که آن را میل میکنید چه چیزهایی وارد بدن میشود.

هم نان و هم برنج جزو مواد دارای نشاسته هستند.اما برنج یک محصولا کاملا خالص است که با مواد دیگری ترکیب نشده. بدون چربی و بدون کلسترول و بدون هیچ نمکی است اما نان شامل چربی و نمک بسیار زیاد و جوش شیرین است .

تماس مستقیم نان و اتش تنور باعث ایجاد مواد سرطان زا میشود. در نان گلوتن نیز وجود دارد که این ماده باعث کم کاری تیروئید است ولی این ماده درون برنج وجود ندارد.

اما حالا میخواهیم مقدار کالری این دو را باهم مقایسه کنیم:

(مقدار محاسبه شده برای مقایسه این دو صد گرم است)

کالری برنج های مختلف متفاوت است.حد متوسط برای صد گرم 7قاشق غذا خوری پر و بدون در نظر میگیریم.

تقریبا یک و نیم برش نون سنگک یا بربری معادل یک کاسه کوچک برنج کالری دارد. اما آیا قدرت سیر کنندگی آن با هم برابر است؟

این مورد درباره ی نان لواش صدق نمیکند که 5 برش از آن معادل یک کاسه ی کوچک برنج کالری دارد اما حتی نصف آن هم نمیتواند شمارا سیر کند. زمانی که برنج را حذف میکنید مجبور میشوید که دو برابر و یا حتی بیشتر از آننان مصرف کنید و یا اینکه نان کم میخورید اما در عوض غذای اصلی را بیشتر میخورید تا شمارا سیر نگهدارد.

اما در کشور های دیگر مصرف برنج چگونه است؟

در مورد برنج خوردن مردم ژاپن باید گفت که آن ها با اینکه در هر سه وعده غذایی از برنج استفاده میکنند اما اندام های لاغر و ظریفی دارند!

دلیل آن هم خوردن برنج قهوه ای و پخت آن بصورت کته و بدون روغن است.اما گذشته از ان بسیاری از مردم آسیا نیز همانند ما از برنج سفید استفاده میکنند اما همچنان دارای اندامی متناسب هستند و دلیل آن نیز این است که برنج را در کاسه ای کوچک در کنار غذا میخورند نه مثل ما!

بعضی ها تصور میکنند که با ابکش کردن برنج نشاسته و کالری برنج گرفته میشود اما این تصور صحیح نیست. زمانی که برنج جوشیده میشود و آب آن را دور میریزید بیشتر ویتامین های آن را همراه آب دور میریزید.

مشکل دیگری هم برای افرادی که به طور کامل نان و برنج را از رژیم غذایی خود حذف میکنند وجود دارد کمبود ویتامین ب است.

از نشانه های کمبود ویتامین ب ریزش موی سر است که مدتی بعد از شروع این رژیم دیده میشود.میزان وجود ویتامین ب در برنج بسیار بیشتر از نان است. وجود مقدار کمی هم از برنج در رژیم غذایی از کمبود ویتامین ب جلوگیری میکند.

بهتر است روزانه حدود 6تا8 قاشق غذایی برنج استفاده شود. یکی دیگر از خاصیت های برنج این است که سریع باعث سیری میشود و مدت زمان طولانی تری شمارا سیر نگه میدارد و شما در طول روز کمتر احساس ضعف میکنید.یکی دیگر از اشتباهاتی در مصرف برنج که باعث میشود فکرکنیم زیاد تر از نان چاق میکند سرعت غذا خوردن است.برنج خیلی سریع تر و راحت تر از نان جویده و قورت داده میشود بخاطر همین سرعت خوردن برنج نسبت به نان بیشتر است.

زمانی که سیر میشویم تا زمانی که پیغام سیر شدن از معده به مغز برسد حدود 10 تا 15دقیقه زمان میبرد بنابراین وقتی به سرعت غذا میخورید قبل از اینکه سیر شوید، غذای کافی را خورده اید. و بقیه غذایی که مصرف کردید اضافی است.اگر عادت کنید لقمه های کوچک و با فاصله بردارید و ارام غذا بخورید و غذا را خوب بجوید به همین سادگی اشتهای خود را کم کرده اید.

راه دیگر اینکه حتما قبل از غذا سالاد بخورید.بعد از خوردن سالاد حدود10 دقیقه بعد غذای اصلی را میل کنید.اینکار باعث میشود پیغام سیر شدن زود تر به مغز برسد.

بر گردیم به سراغ مطلب مصرف نان:

همچنان همه ی ما عادت خوردن نان را داریم و نمیتوان ان را ترک کرد پس حداقل کاری کنیم که مصرف نان را به حداقل برسانیم.

ما معمولا غذا را لای نان می پیچانیم و این کار ما باعث میشود تا چند برابر بیشتر از نیازمان نان مصرف کنیم.

میتوانیم بخای این کار نان را با غذا مخلوط کنیم و بخوریم و به این صورت مقدار مصرف نان را کمتر کنیم.به طور مثال کوکو سبزی را تصور کنید به جای پیچیدن لای نان ، آن را تکه های کوچک کنید و با سالاد مخلوط کنید و نان هم به مقدار خیلی کمتر از همیشه بردارید و به تکه های کوچک خورد کرده و داخل سالاد بریزید و میل کنید.

از نان های سبوس دار که دارای فیبر و ویتامین زیادی هستند استفاده کنید، این نان ها شما را مدت زمان بیشتری سیر نگه میدارند. نان های سفید چاق کننده تر هستند.

برخی دیگر تصور میکنند نان های خشک به دلیل خشک بودن و نازک بودن کالری کمتری دارند، که این نیز یک تصور غلط است و کاملا در اشتباه هستند زیرا در نان تازه آب وجود دارد ولی در نان خشک آب وجود ندارد و فقط آرد است و چون خشک است بیشتر میخورند.

نان سخاری نیز اصلا در رژِیم غذایی خود قرار ندهید که به دلیل وجود آرد و شکر و روغن وشیر خشک  بسیار چاق کننده است.

از نان هایی که روی بسته بندیشان نوشته شده تهیه شده با آرد کامل استفاده کنید.

خلاصه مطلب:

1.برخلاف تصور نان بیشتر از برنج چاق کننده است و حذف  کردن برنج و استفاده جیگزین نان کار اشتباه است و باعث چاقی میشود.

2.بهترین نوع برنج، برنج قهوه ای است که دارای فیبر و مقادیر بالای ویتامین است و مدت زمان بیشتری شمارا سیر نگه میدارد و چاق کننده نیست.

3.بهترین روش پخت برنج ،کته است و آبکش کردن برنج باعث از بین رفتن فیبر و ویتامین آن است .

4.برنج را کاملا از رژیم غذایییتان حذف نکنید و حداقل روزی 6تا8 قاشق غذا خوری برنج کته بخورید.

5.ته دیگ نخورید.

6.غذا را آرام و شمرده بخورید، این کار باعث میشود به اندازه ی کافی غذا بخورید و باقی غذا در بدن تبدیل به چربی نشود.

7.حتما از نان هایی که با آرد کامل و سبوس دار تهبه شده است استفاده کنید که هم سالم تر و هم سیرکننده تر هستند.

8.عادت لقمه کردن غذا را کنار بگذارید.

9.از خرید و استفاده ی نان های سفید سنتی اجتناب کنید

موفق باشید