آنچه که باید درباره ی کمربند لاغری بدانید

28 اسفند 1397
آنچه که باید درباره ی کمربند لاغری بدانید

همه ی شما تبلیغات کمربند لاغری را دیده اید و میدانید در تبلیغاتشان چه چیز هایی گفته میشود.

در این پست نگاه دقیق تری به این وسایل می اندازیم تا ببینیم چیزهایی که دربارشان گفته میشود تا چه حد واقعیت دارد.

سیستم کار این کمربندها این است که از طریق ایجاد حرارت و گرم کردن ناحیه ای که به آن بسته میشود در ظاهر چربی ها را آب میکند.بعضی انواع دیگر دارای سیستم ویبره یا لرزاننده هستند. یعنی زمانی که دور بدن بسته میشوند با موتور های کوچکی که داخل آن ها موجود است مرتبا ضرباتی به ناحیه مورد نظر وارد میکند که بتواند باعث از بین بردن و حذف چربی ها بشود ، و یا ممکن  است هردو سیستم را باهم دارا باشد.

البته روز به روز کمربندهای جدید تر با فن آوری های عجیب تر وارد بازار میشود. مثلا کمربندهایی آمده است که در تبایغاتش ادعا میشود که جریان الکتریکی به چربی های شکم و پهلو وارد میکند و باعث تجزیه و در نهایت از بین بردن آن ها میشود.

اما بیشترین کاربرد این دستگاه ها در گرم کردن موضعی بدن است. چیزی که بعد از استفاده از این دستگاه ها دیده میشود واقعا کم شدن سایز بدن و تغییر سایز است.

این اتفاق چگونه می افتد؟!

قبلا بارها درباره ی کم شدن آب بدن گفته ایم، و اینکه چگونه در بعضی رژیم ها با این روش بسیار سریع جواب گرفته میشود.

تقریبا 70درصد وزن بدن شما را آب تشکیل میدهد . یعنی اگر وزن شما 80 کیلو باشد 56 کیلو آب است ، و آب هم به راحتی از بدن خارج میشود.

بنابراین کم کردن وزن با آب راحت ترین نوع کم کردن وزن است که رژیم های مختلف به عنوان تبلیغات خودشان از آن استفاده میکنند.این اب در بدن در جا های مختلف قرار دارد.

یکی از جاهایی که آب زیادی در خود دارد بافت های بدن است که به آن گفته میشود آب میان بافتی.

این آب بین سلول ها وجود دارد و با عرق کردن و نرسیدن آب به بدن از مقدار آب موجود در بین کم میشود.

زمانی که آب بین سلول ها کم بشود سلول های بدن جمع تر میشوند و به یک دیگر میچسبند، بنابراین هم کاهش وزن اتفاق می افتد و هم کاهش سایز.

اما این یک مثال موقت است! چون بدن تلاش میکند در اولین فرصت که به آب دسترسی پیدا کند آب از دست رفته را جایگزین کند. پس دوباره آن قسمت از بدن پر از آب میشود، و هم وزن و سایز دوباره بر میگردد.

اتفاقی که با حرارت دادن موضعی بدن هم می افتد دقیقا همین اتفاق میباشد.

مثل یه سونای کوچک. یه بخش از بدن در حرارت زیاد مقداری از آب خودش را از دست میدهد و تصور لاغری را ایجاد میکند.

که کاملا این امر موقت میباشد، البته سونا باعث طراوت پوست و خارج شدن سموم موجود بد بدن میشود اما در اینجا بر عکس عمل میشود.

کمربند های لاغری چه عوارض هایی میتواند به همراه داشته باشد؟

کمربند روی پوست را میگیرد و از گردش آزاد هوا جلوگیری میکند. درحالی که پوست به شدت داغ شده و عرق کرده است.

یعنی بهترین حالت برای ایجاد حساسیت های پوستی، اگزما و عوارض دیگر.

مشکل دیگری که میتواند ایجاد کند سوختن پوست است.

یک نوع سوختگی وجود دارد که یک جسم بسیار داغ به پوستتان برخورد میکند و سریع آن را میسوزاند و البته شماهم به سرعت خودتان را کنار میکشید. ولی در این نوع یک وسیله حرارتی در مدت طولانی و روز های متوالی با پوستتان در تماس است و میتواند باعث سوختگی تدریجی بدی شود.

مثال بعدی کم شدن بیش از اندازه آب بدن است.

درست است که مقدار آب بدن بسیار زیاد است اما بیشتر آن را بدن دائما نیاز دارد و تنها میتواند از دست دادن مقدار کمی را تحمل کند.

اگر از این مقدار بیشتر بشود میتواند باعث شوک به بدن و یا عوارض دیگر شود.

بالا رفتن دمای بدن از عوارض دیگر این نوع کمربند ها است. همیشه گفته ایم که بالا رفتن سوخت و ساز بدن بسیار عالی است و منجر به لاغری میشود اما در اینجا صحبت از دمای بدن است، نه سوخت و ساز.

بالا رفتن دمای بدن میتواند منجر به حملات قلبی یا آسیب و اختلال در کار اعضای داخلی بدن بشود.

مورد دیگر اختلال در تعادل الکترولیت ها در بدن است

به زبان ساده عناصر مختلف مثل سدیم و پتاسیم و... دائما در بدن بین سلول ها و مایعات میان بافتی در حال تبادل است تا مقدار آن ها نرمال شود.

درست مثل خورشتی که دائما آن را میچشید و هربار به آن کمی نمک یا آب و یا چیز دیگری اضافه میکنید که همه چیزش متعادل باشد.

وقته یکباره شعله زیاد شود و آب زیادی از آن تبخیر شود تعادل مزه بهم میخورد و غذا خراب میشود.

همین اتفاق نیز برای داخل سلول ها می افتد که عوارض بدی برای بدن دارد.

جدا از کمربند های لاغری بعضی از افراد از نوار های سلفون استفاده میکنند. یعنی دور بدن خودشان مخصوصا ناحیه ی شکم و پهلو را با سلفون میچسبانند تا با گرم شدن ناحیه ی شکم و پهلو را با سلفون میپیچانند تا با گرم شدن ناحیه و عرق کردن به قول خودشان چربی سوزی رخ بدهد .

توجه داشته باشید که این روش علاوه بر این که کلیه ی عوارض کمربند لاغری را میتواند داشته باشد یک سری عوارض دیگر هم دارد.

باند های سلفونی ترکیباتی دارند که اگر به مدت طولانی در تماس با پوست بدن باشد مخصوصا در هنگام ورزش و عرق کردن ، این ترکیبات وارد بدن میشود و میتواند باعث بیماری های مختلف و خطرناکی مثل سرطان ، الزایمر ، ناراحتی های استخوان ، کلیه و ... شود.

پس چه باید کرد؟

پذیرفتن این که هیچ راه میانبری برای لاغری وجود ندارد ، فقط رژیم غذایی صحیح به همراه ورزش مرتب میتواند چربی های اضافی بدن را از بین ببرد و اندامی مناسب برایتان فراهم کند.

موفق باشید.