نکاتی در مورد تعویض گلدان کاکتوس ها

27 آذر 1397
نکاتی در مورد تعویض گلدان کاکتوس ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که گلدان کاکتوس خود را تعویض میکنید بعد از چند روز بگندد یا خشک شود. امروز برای شما چند نکته جمع آوری کرده ایم تا از این اتفاق جلوگیری کنیم. با ما همراه باشید:

1. ریشه کاکتوس‌ها بسیار حساس است و خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود پس نباید از گلدان خیلی بزرگ استفاده کنیم
حتما هنگام انتخاب گلدان توجه داشته باشید که سوراخ‌هایی برای خروج آب در ته گلدان وجود داشته باشد تا آب اضافه از آبیاری از ته آن خارج شود.


2.سعی کنید خودتان خاک کاکتوس‌ها را تهیه کنید.چون  خاک کاکتوس باید زهکشی مناسبی باشد . باین معنی که آب را در خود نگه ندارد.پس از خاک با ترکیب ماسه استفاده کنید. برای این ترکیب باید ماسه را بشورید تا خاک نداشته باشد. ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس یا کوکوپیت با 10 درصد ورمی استریل ترکیب ایده آلی برای انواع کاکتوس‌ها می‌باشد.


3.برای کاشت کاکتوس در گلدان جدید ابتدا کاکتوس را به آرامی از گلدان قدیمی از خاک در می‌آوریم. این کار را باید به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها و تیغ‌های کاکتوس آسیب نبیند. اگر ریشه گلدان را پر کرده باشد بهتر است برای جلوگیری از آسیب به گیاه گلدان را بشکنید یا برش دهید تا ریشه ها آسیبی نبینند.


4. کف گلدان برای زهکشی بهتر می‌توان مقداری سنگ ریزه و شن بریزید سپس روی سنگ ریزه ها مقداری از خاکی که تهیه کرده‌اید بریزید و کاکتوس را بر روی آن و در وسط گلدان قرار بدهید و اطراف آن را با خاک پر می‌کنید. برای اینکه اطراف ریشه‌ها به طور کامل از خاک پر شود چند ضربه به اطراف گلدان بزنید


5.هرگز کاکتوسی را مه  تازه کاشته اید را آبیاری نکنید.زیرا ریشه‌های آن هنوز قدرت کافی برای جذب آب را ندارند پس باید در حدود یک هفته صبر کنید تا ریشه‌های جدیدی تولید شود و ان زمان اقدام به آبیاری کنید

6.سوال:آیا در ترکیب خاک کاکتوس‌ها می‌توانیم از خاک درون باغچه نیز استفاده کنیم؟
پاسخ: خاک درون باغچه به علت نگهداری آب زیاد برای کاکتوس‌ها مناسب نمی‌باشد.

7.سوال:چه زمانی کوددهی را باید شروع کنم؟
پاسخ: بهتر است که تا یک ماه بعد از کاشت کاکتوس را کوددهی نکنید و پس از گذشت 30 روز کوددهی کنید.

8. سوال:چه نوع ماسه‌ای استفاده شود بهتر است؟
پاسخ: از ماسه‌های رودخانه‌ای که دارای آب شیرین باشد استفاده کنیدبهتر است. و یا اینکه قبل از استفاده ماسه،کاملا ماسه هارا بشورید تا املاح احتمالی و نمک از آن خارج شود.

9.سوال: آیا ماسه‌بادی برای ترکیب خاک کاکتوس ها مناسب می‌باشد؟
پاسخ: خیر به دلیل نگهداری آب زیاد در ماسه بادی و احتمال پوسیدگی ریشه مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.