دلایل عجیب سفید شدن مو

29 آبان 1397
دلایل عجیب سفید شدن مو

سفید شدن مو اکثر اوقات بر اثر کهولت سن اتفاق می افتد و به دلیل از بین رفتن رنگ دانه های مو اتفاق می افتد اما گاهی سفید شدن مو در سنین کم نیز رخ میدهد که دلایل عجیبی باعث بروز ان میشود که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم، با ما همراه باشید:
سفیدی مو و دانستنی های مربوط به آن

سفید شدن مو ها یکی از پیامدهای بالا رفتن سن انسان است که برای همه ی ما شرایطی ناخوشایند و ناراحت کننده ای محسوب شده و تلاش می کنیم به روش های مختلف با آن مقابله کنیم و ان را از بین بببریم.

عوامل بسیار زیادی در سفید شدن مو تاثیرگذار هستند و دانشمندان همچنان در تلاش هستند تا روش درمان و پیشگیری از این شرایط را پیدا کنند.

  افزایش سن اصلی ترین عامل سفیدی مو

 متخصصان پوست به آن قانون 50-50-50 می گویند. پنجاه درصد جمعیت جهان دارای حدود 50 درصد موی سفید در سن 50 سالگی هستند. مو نیز همانند پوست، با افزایش سن تغییر می کند.که در این مورد چیزه عجیبی نیست.

  عاملی تاثیرگذار نژاد شماست

افرادی که موی قرمز دارند زودتر از دیگران با سفید شدن مو مواجه میشوند. سپس سفیدپوستان به طور معمول زودتر سفید شدن موی خود را تجربه می کنند و پس از آنها آسیایی ها و  در اخر سیاه پوستان آفریقایی‌آمریکایی ها قرار دارند. دانشمندان هنوز هم نتوانستند دلیل این شرایط را کشف کنند.

  نقش استرس در سفید شدن مو

استرس و اظطراب در شکل گیری بسیاری از مسائل پوستی و مو نقش بسزایی دارد اما  به طور مستقیم بر سفید شدن مو تاثیرگذار نیست،  برای مثال، فردی طی دوره  بیماری ممکن است ریزش موی سریع‌تری را تجربه کنند. موهایی که پس از یک اتفاق تنش آفرین و استرس زا از دست می دهید - مثل طی کردن دوره شیمی درمانی - ممکن است به رنگی متفاوت رشد کند و سبب سفیدی مو میشود.

سبک زندگی در شرایط مو تاثیرگذار است

برای مثال، استعمال سیگار و دخانیات تنش بسیار زیادی به روی پوست و مو وارد می کند. پایین امدن سطح  ویتامین B12 یکی دیگر از عوامل اصلی از دست دادن رنگدانه مو است. برای بهبود این شرایط بهتر است در رژیم غذایی خود از مواد غذایی مانند جگر و هویجو عدس مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از ویتامین ها، مواد مغذی و آنتی اکسیدان های خاص ممکن است به محافظت از سلول ها در برابر سموم و کمک به پیشگیری از  سفید شدن مو کمک کنند.

مو و رنگ آن دو مورد جداگانه هستند

سلول های بنیادی مو در حالت و شکل گیری مو نقش دارد و سلول های بنیادی شکل دهنده رنگدانه موجب تولید رنگدانه ی مو می شوند. به طور معمول، این دو با یکدیگر کار می کنند، اما بعضی اوقات ممکن است هر یک از آنها زودتر از موعد مقرر با ناتوانی در تداوم فعالیت موثر خود مواجه شود. پژوهشگران و دانشمندان در تلاش برای یافتن دارو یا محصول دیگری هستند که قابلیت استفاده روی پوست سر برای توقف روند سفید شدن مو را داشته باشد. رنگ مو تنها تارهای مو را با رنگ پوشش داده و تغییری در ساختار آن ایجاد نمی کند.

  موی شما اساسا خود را سفید می کند

شاید شما با  پراکسید هیدروژن که بعنوان روشی برای روشن و بور کردن رنگ موهای خود آشنا باشید، اما این روشی برای سفید شدن مو نیز محسوب می شود. نتیجه های مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد، نشان داد که پراکسید هیدروژن به طور طبیعی در فولیکول های موی ما شکل می گیرد و با افزایش سن میزان آن افزایش می یابد. این روند انسداد در تولید ملانین، رنگدانه موی انسان، را به همراه دارد.

موی شما سفید نمی شود، بلکه این گونه رشد می کند

یک  رشته تار مو برای یک تا سه سال میتواند رشد کند و پس از آن ریخته و تار موی جدیدی رشد می کند. با افزایش سن، احتمال رشد کردن تارهای موی سفید بیشتر می شود. هر زمان که رشد موی  جدید صورت می گیرد، سلول های شکل دهنده رنگدانه باید تجدید شوند که این روند به تدریج موجب فرسودگی و افت کارایی آنها می شود.و مو از ریشه به رنگ سفید رشد کرده.

  موی سفید زبرتر از موی رنگی نیست

موهای سفید در اصل نرم‌تر از موی رنگی است، اما این ممکن است که خشک‌تر به نظر برسد چونکه پوست کف سر با بالا رفتن سن چربی کمتری تولید می کند. وهمچنین، اگر اولین تارهای موی سفید خود را از ریشه بکنید ممکن است زبرتر از موی رنگی به نظر برسند. کشیدن و کندن مداوم مو می تواند در فعالیت فولیکول ها اختلال ایجاد کرده و مو ظاهری زبرتر و خشن‌تر به خود بگیرد.اما اینکه با کندن موی سفید روی بقیه مو ها تاثیر ندارد و اینکه دو تا موی سفید از جا درمیاید یک اشتباه عامیانه است.

  موی سفید در برابر رنگ مقاومت کند

مو های سفیدمقاومت بیشتری نسبت به رنگ مو دارد و رنگ پذیر نیست. با کاهش سطح رنگ یا استفاده از  رنگ مو های تیره‌تر روی ریشه های مو برای ایجاد پوشش بیشتر و رنگ پذیری را مد نظر قرار دهید.

 

منبع : asriran.com