دلایل ریزش مو

17 آبان 1397
دلایل ریزش مو

ریزش مو باعث از بین رفتن اعتماد بنفس در اقایان و بانوان است و مو در زیبایی افراد تاثیر بسزایی دارد

در ادامه با یکی از متخصصین پوست و مو درباره ی علل ریزش مو و روش های درمان ان صحبت کرده ایم

او گفت است: ریزش موی سر به طور طبیعی روزانه اتفاق می افتد و زمانی که میزان ریزش در روز بیش تر از 100 عدد باشد غیر طبیعی است.

او با اشاره به اینکه ریزش مو به 2 دسته اسکاری و غیر اسکاری تقسیم می شود بیان داشت: ریزش موی اسکاری ناشی از بیماری های مختلف پوستی مانند لوپوس و یا ناشی از تروما (ضربه یا جراحت) بر اثر تصادف یا سوختگی است.

رسایی تصریح کرد: در این نوع ریزش مو، ریشه مو تخریب شده و موها دوباره رشد نمی کنند که در این مواقع می توان از کاشت مو استفاده کرد.

این متخصص پوست و مو افزود: در ریزش موی غیر اسکاری ریشه مو از بین نرفته و دوباره با درمان رشد می کند که به 2 دسته منتشر و موضعی تقسیم می شود.

او در ادامه گفت: ریزش موی سکه ای از انواع موضعی محسوب می شود که در هر قسمتی از موی سر، گاهی در ابرو و یا مژه و یا قسمت هایی از بدن، ریزش مو به صورت نواحی گرد و محدود، اتفاق می افتد.

رسایی اظهار کرد:در این نوع ریزش مو بر اثر استرس و مشکلات زمینه ای، ارثی و یا افراد با زمینه های آلرژی و اگزما رخ می دهد که به اصطلاح حالت خود ایمنی است و موها سه تا 6 ماه بعد دوباره رشد می کنند.

او گفت: اما در حالت شدیدتر ریزش موی سکه ای، تمام نواحی سر دچار ریزش شده و در حالت شدیدتر کل موهای بدن می ریزد که درمان آن زمان بر و مشکل است.

رسایی در خصوص عوامل ریزش موی منتشر بیان کرد: سوء تغذیه به دلیل کمبود مواد مغذی از جمله کمبود آهن، روی، ویتامین های گروه B و اسید آمینه های ضروری دراین نوع ریزش مو موثر است که مصرف سبزیجات و میوه جات، حبوبات و گوشت سفید و قرمز در رفع این مشکل نقش دارد.

او اظهار داشت: مشکلات هورمونی یا کم کاری یا پرکاری تیرویید نیز از جمله دیگر عوامل ریزش موی منتشر محسوب می شود.

رسایی گفت: سندرم تخمدان پلی کیستیک هم در زنان جوان در ریزش مو، چاقی و اختلال در باروری نقش بسیاری دارد.

وی در ادامه بیان داشت: در بعضی موارد دیابت نیز یکی از موارد ریزش مو محسوب میشود که به دلیل زایمان اتفاق می افتد و 2 تا 3 ماه بعد از زایمان شروع می شود و در 60 درصد از زنان اتفاق میافتد و البته دوباره رشد می کند.

وی افزود: همچنین ابتلا به بیماری های تب دار مانند انفلانزا حصبه، سرماخوردگی شدید، استرس و شوک های شدید مانند مرگ یکی از نزدیکان، ساعت های پرواز طولانی، سقط جنین و جراحی های بزرگ، ریزش موی موقت را به دنبال دارد و به صورت خود به خود دوباره رشد خواهد کرد.

رسایی اظهار داشت: کاهش وزن و رژیم گرفتن هم از دلایل ریزش مو است و همچنین ریزش موی کششی نیز بر اثر محکم و سفت بستن موها در ناحیه پیشانی و شقیقه اتفاق می افتد که با کوتاه کردن مو موثر است.

او تصریح کرد:ابتدا برای درمان و قطع ریزش مو باید دلیل انرا فهمید و کوتاهی مو در دیگر حالت های ریزش مو درمان ریزش مو تاثیر ندارد.

 

منبع: آفتاب‌‌نیوز