چگونه امنیت مودم اینترنت را بالا ببریم و ضدهک کنیم؟

13 آبان 1397
چگونه امنیت مودم اینترنت را بالا ببریم و ضدهک کنیم؟

در دنیای امروز اینترنت یک عنصر بسیار بسیار مهم است که با داشتن آن می‌توان به تمامی اطلاعات دنیای مجازی دسترسی داشت. مودم وسیله‌ای است که اینترنت را به دستگاه‌های ما ارسال می‌کند. مودم در واقع یک فرستنده و دستگاهی که ما با آن به اینترنت متصل می‌شویم یک گیرنده است.

مودم مهم‌ترین وسیله برای اتصال ما به اینترنت است و خیلی مهم است که ما بتوانیم امنیت آن را بالا ببریم تا هیچکس نتواند از آن بدون اجازه استفاده کند. برای جلوگیری از هک شدن مودم توسط افراد دیگرباید مراحل زیر را انجام دهید. البته پیش از آن باید آزمایش کنید آیا همین  حالا کسی از اینترنت شما درحال استفاده است یا خیر.

بررسی وضعیت مودم

1سرعت اینترنت

اگر سرعت اینترنت نسبت به گذشته کند شده است ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد مثل مشکلات سرور یا عوض کردن مکان مودم . اما ممکن است دلیل اصلی آن این باشد که فرد یا افرادی بدون اجازه شما به اینترنت شما دسترسی پیدا کردند و در حال استفاده از ان هستند.

2لیست دستگاه‌ها متصل به مودم

هر نوع مودم اینترنت دارای قسمتی است که از آن می‌توانید بررسی کنید چه کسانی در حال استفاده از مودم هستند. هر دستگاه یک شماره به نام IP دارد. اگر در آن لیست IP ناآشنا دیدید حتما شماره دستگاه فردی است که بدون اطلاع شما در حال استفاده کردن از اینترنت شماست.

روش‌های بالا بردن امنیت مودم اینترنت

1استفاده از رمز عبور قوی

داشتن رمزعبوری قوی یکی از عواملی است که شما می‌تونید از ورود افراد دیگر به مودم اینترنتی خود جلوگیری کنید. شما باید رمزی بسازید که بسیار قوی و غیرقابل حدس باشد. 

2تغییر اطلاعات ورود به روتر

رمزعبور و نام‌کاربری بیشتر روترها به‌طور پیش‌فرض Admin است. این امر سبب می‌شود به راحتی بتوان وارد قسمت دسترسی به تنظیمات مودم شد و آن را هک کرد. با تغییر دادن این اطلاعات مودم خود را ایمن‌تر می‌کنید.

 

جهت تغییر رمزعبور Admin در روتر، مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا باید به مودم خود وصل شوید، برای این‌کار عبارت زیر را در مرورگر خود تایپ کنید:

"http://192.168.1.1" یا "http://192.168.0.1"

پس از وارد کردن آدرس بالا کادری جهت وارد نمودن Username و Password باز می شود که شما باید اطلاعات ذیل را وارد نمائید.

"Username: admin"

"Password: admin"

اگر با کلمه admin وارد نشد خالی قرار دهید و در کارد رمزعبور چیزی ننویسید.

اموزش تغییر رمز عبور

سپس  بعد از وارد شدن طبق تصویر راهنما باید روی گزینه"Management" کلیک کنید.

این کار باعث افزایش امنیت میشود

سپس در سمت چپ صفحه ی خود از گزینه های موجود بر روی "Access Controls" و بعد "User Management" کلیک نمائید.

ضد هک کردن مودم اینترنتی

بسیار خب حالا باید طبق تصویر کادرهای مشخص شده را پر کنید.

آموزش گام به گام تغییر رمز مودم

"New Username": در این قسمت شما می توانید به جای نام‌کاربری admin نام کاربری دیگری انتخاب کنید.

"Current Password": رمزعبور قبلی که با آن وارد شده اید را وارد کنید.

"New Password": حالا رمزعبور جدید مورد نظرخود را در این قسمت قرار دهید.

"Confirm Password": برای تائید کلمه عبور، دوباره کلمه عبور جدید را در این قسمت تکرار کنید.

در آخر برای اعمال تغییرات بر روی گزینه "Apply"کلیک نمائید.

 

مخفی کردن SSID روتر

حال برای ورود به صفحه تنظیمات مودم، مرورگر را رو باز کنید و آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد کنید. سپس نام کاربری و رمزعبور خود را وارد نمایید . معمولا نام کاربری و رمز عبور پیش فرض مودم ها admin هست ( هردو هم نام و هم رمز ) .

سپس به قسمت تنظیمات وای فای یا WiFi settings یا Wireless settings بروید.

در بیشتر مودم‌ها مانند دی لینک می توانید گزینه Hide access point یا Hide SSID و یا Broadcast SSID را در صفحه تنظیمات وای فای ببینید و اگر نبود در قسمت Security زیر مجموعه WiFi settings هست.

Hide   به معنی مخفی کردن است پس اگر Hide SSID یا Hide access point را انتخاب کنید SSID یا همان نام وای فای شما نمایش داده نمی‌شود.

اما Broadcast معنی متفاوتی دارد ! Broadcast یعنی « انتشار » و جمله broadcast SSID یعنی نمایش SSID . مراقب گزینه انتخابی باشید.

آموزش پنهان کردن ssidروتر

اتصال به شبکه وای فای با SSID مخفی شده

شما برای اتصال به شبکه های مخفی شده باید ابتدا نام وای فای یا SSID و رمز رو به صورت دستی وارد کنید . درصورت ورود با رایانه از قسمت اتصال وای فای Other networks یا Hidden networks را انتخاب کنید و بعد SSID و رمز رو به صورت دستی وارد کنید. و اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید باید در قسمت تنظیمات وای فای به انتهای صفحه تنظیمات رفته و روی گزینه Add a network کلیک کنید و در آن‌جا تنظیمات رو به صورت دستی وارد کنید.

استفاده از نرم‌افزارهای نظارت بر مودم اینترنت

برای شما نرم‌افزارهایی وجود دارند که با نصب کردن آن‌ها شما می‌توانید بر دستگاه‌های متصل شده به مودم خود نظارت داشته باشید. همین‌طور اگر کسی به مودم شما متصل شود این برنامه ها به شما اخطار می‌دهند.

در ادامه دو نرم‌افزار را نام می‌بریم:

Who Is On My Wi Fi

این نرم افزار کاربردی به شما در تشخیص مزاحمان شبکه های WiFi کمک می‌کند، به این ترتیب که این نرم افزار تمامی کامپیوترها و موبایل‌های متصل به مودم شما را نشان می‌دهد، و هر زمان که متوجه دستگاهی شود که آن را به رسمیت نشناسد، شما را از وجود آن مطلع خواهد کرد.

WiFi Network Monitor

هدف اصلی این نرم‌افزار مانیتورینگ و اجرای یک عملیات برای شناسایی دستگاه های متصل به شبکه WiFi شما است. این نرم افزار می تواند محدوده آدرس IP مشخص شده توسط شما را اسکن کند تا بتواند تمام میزبان‌های‌ متصل به شبکه بی سیم را شناسایی کند.

با انجام روش‌های بالا امنیت مودم خود را بالا ببرید و انرا ضد هک کنید.